Názov „spirulina“ pochádza zo špirálovitej charakteristiky tejto superpotraviny - spirulina tvorí špirálové skrutkovité mikroskopické vlákna, ktoré sú menšie, ako dokáže ľudské oko rozpoznať. Zelená farba spiruliny pochádza z chlorofylu a modrá farba z exotického pigmentu fykocyanínu.
Niektoré druhy spiruliny prežijú v stave nečinnosti dokonca aj keď sa vyparí voda. Môžu sa usušiť na kameňoch horúcich až 71 stupňov Celzia. Vďaka tejto tepelnej odolnosti si spirulina udržiava svoje živiny, aj keď je vystavená vysokým teplotám počas cestovania a pri spracovaní potravy. Bunky riasy spirulina prirodzene rastú v teplých zásaditých jazerách a vodných tokoch, kde sa neudržia toxické organizmy, preto môže zber spiruliny prebiehať pri vysokom stupni sterility bez znečistenia inými organizmami.
Spirulina je tak výživovo bohatá, že niektorí veria, že by ste určitý čas prežili len na spiruline samotnej. Táto zelená riasa sa môže pochváliť najmä vysokým obsahom bielkovín, vďaka čomu je radená na popredné miesta medzi potravinami s ich najvyšším obsahom, pretože tvoria až 70% jej obsahu. Okrem toho je aj zdrojom:
-
mnohých minerálov: obsahuje veľa železa, ale napríklad aj kremík, vápnik, či horčík,
-
cenných fytonutrientov (cenné výživné látky), ktoré neobsahuje nijaká iná zelená rastlina,
-
obsahuje betakarotén, ktorý je omnoho účinnejší, ako betakarotén izolovaný v syntetických doplnkoch výživy,
-
neobsahuje celulózu, čo znamená, že v ľudskom tele je stráviteľná na 85 – 95 %,
-
obsahuje chlorofyl – čistí a detoxikuje organizmus,
-
esenciálne a neesenciálne aminokyseliny,
-
cenné enzýmy,
-
množstvo vitamínov, napr. cenný vitamín B12,
-
fykocyanín – má výrazné antioxidačné, antikarcinogénne a protizápalové účinky, pomáha tvorbe kmeňových buniek a výrazne stimuluje imunitu,
-
fenylalanín – pomáha znižovať chuť do jedla.